Z dubnového jednání zastupitelstva města 17.4.2016 18:43

„Letem světem“ aneb osobní pohled, postřehy a názory přímého účastníka – zastupitelky města.

Program dubnového zasedání zastupitelstva byl opravdu nabitý třaskavými tématy, a to od umístění budoucí sportovní haly, přemístění knihovny do budovy kina Svět, přes nové autobusové nádraží a přestupní terminál, zástavbu Masarykovy ulice, až po dlouhodobě odkládané a nepopulární, ale nanejvýš potřebné, investiční výdaje do rekonstrukce budovy městského úřadu. Ale popořádku k tomu nejzajímavějšímu.

Pozn. celý zvukový záznam z jednání zastupitelstva zde http://www.valasskemezirici.cz/doc/44693/).

 

Zástavba Masarykovy ulice

Zasedání bylo zahájeno prezentací společnosti CTP Invest, spol. s r.o. Byla nám představena další skica nové zástavby, kterou společnost opět (po několika letech) oprášila. CTP zatím zaměstnává pouze grafiky (pokud vše nekreslí počítačovým programem) a vždy dle připomínek zastupitelů upraví náčrtek příslušným směrem. Na můj dotaz, položený již na poradě zastupitelů, jak firma zajistí potřebných 300 parkovacích míst pro tuto lokalitu (když do země se z technických důvodů jít nedá), byla skica upravena tak, že se z ideje přirozeného centra Krásna nad Bečvou stalo jedno velké parkoviště. Zeleň se stěhuje na střechy.  Více do projektu firma investovat nemíní, dokud zastupitelstvo neschválí prodej pozemků. Zastupitelstvo nechce schválit prodej pozemků, dokud nebude mít jistotu, co zde vyroste. A tím se kruh uzavírá.

V nejbližší době nás tedy zřejmě čeká zásadní rozhodování, zda pozemky vůbec prodat společnosti CTP k zástavbě (s rizikem, že společnost následně projekt vyhodnotí jako neefektivní z jejího podnikatelského hlediska se všemi důsledky, které z tohoto plynou nebo zde následně postaví něco, co se nám nebude líbit, ale my to už velmi neovlivníme) nebo pozemky neprodat a území řešit jako kombinaci odpočinkové zóny a parkování. Osobně jsem pro druhou variantu. Nakonec, místní sdružení ODS ji mělo už ve svém volebním programu.

 

Aktualizace investičního plánu  na rok 2016

Došlo na má slova. Investiční akce byly do rozpočtu města na letošní rok zařazeny bez ohledu na jejich technickou nebo administrativní připravenost. Koalici chybí realizovatelný plán investic nebo plán priorit. Chce realizovat vše a najednou. A protože se v minulém roce neprojektovalo, a nakonec ani neinvestovalo, dva roky volebního období utekly jako voda a na realizaci velkých investic zbývají již jen dva roky (ale o tomto jsem už psala jinde). Abych nebyla nespravedlivá, dotační podmínky státu se čím dál více zpřísňují, a to tak, že už se o dotace pomalu nevyplatí usilovat. Tomu rozumím. Mnohé z uvedeného ale vedení města vědělo už při sestavování rozpočtu.

Takže ve zkratce – zateplení ZŠ Žerotínova se bude realizovat bez dotace, za vlastní – to je rozumné (projekt by připraven již v minulém volebním období). Pokračovat v revitalizacích sídlišť bez dotace, za  vlastní – to je také rozumné, doporučujeme zintenzívnit práce. Za klub ODS jsme navrhli pro případ úspor finančních prostředků v rozpočtu, ať už díky nižším vysoutěženým cenám nebo nerealizovaným akcím, provést investice, které jsou již z minulosti připravené. Dokončení rekonstrukce zámku Žerotínů, a to dříve, než budeme muset znovu jít do jeho oprav. Bezbariérový výtah do ZŠ Šafaříkova, který i díky výmyslům ministryně školství s inkluzí či integrací  budeme v budoucnu určitě potřebovat. No a na závěr, jak připomenul zastupitel V. Navrátil, za což díky, máme fond obnovy majetku, zřízený v minulém volebním období a ten bychom měli plnit pro horší časy, a to i z úspor.

 

Změny řízení společnosti ST SERVIS s.r.o.

Změna spočívá zejména ve snížení počtu členů dozorčí rady z pěti na tři. Tomu rozumíme, koncepčně se sjednocuje způsob řízení všech organizací založených městem. Jen nerozumím návrhu na doplnění dozorčí rady, po rezignaci jejich tří členů, o třetího člena. Zastupitelé dostali v materiálu pouze jméno navrhovaného člena, bez zdůvodnění, bez zhodnocení jeho zkušeností a toho, proč zrovna on je ten nejlepší pro tento úkol. Zastupitelům jsem připomněla návrh klubu ODS z dubna loňského roku o zřízení nominační komise, která by po odborné stránce prováděla výběr kandidátů do dozorčích rad. Nesetkal se s pochopením. Když už tedy přijmu argument vedení města, že rada města má právo, jako orgán s kompetencí i zodpovědností vůči založeným organizacím, navrhovat členy dozorčích rad, tak mi přijde přinejmenším neuctivé vůči zastupitelům, předložit jim svůj návrh ke schválení, a to bez jakékoliv důvodové zprávy.

 

Změna územního plánu

Tak tady by nebylo nic zásadního, změny byly zdůvodněny a není třeba nic namítat, kdyby k již projednávaným nebyla přiřazena jedna další, a to změna územního plánu pro potřeby výstavby nové tenisové haly, na níž už se podala žádost o dotaci a v případě jejího schválení by měla být do konce roku postavena. Opět zřejmě dobře připravená akce. 

 

Majetkové transakce

Téměř bez diskusí návrhy schváleny. Až na bod č. 10.16 – prodej pozemku na Štěpánově. Pár metrů pro město zjevně nevyužitelného majetku. Žadatel o odkup pozemku byl přítomen jednání a požádal zastupitele zrovna také o snížení ceny. A zastupitelé navržené snížení (na téměř polovinu ceny dle hodnotové mapy) většinou schválili. Z opozičních lavic pak zaznívalo, aby se přepracovala hodnotová mapa a u prodeje těchto malých zbytků pozemků se snížila cena jednotně. Proč se mi zdá, že částí opozice byla intenzívně vypouštěna kouřová clona? Zvláště poté, co se v několika přechozích bodech jednání prodaly podobně zbytkové pozemky za cenu dle hodnotové mapy. A bez jakýchkoliv řečí.

 

Revitalizace budovy městského úřadu na Zašovské

Snad definitivně se rozhodlo o tom, kde bude do budoucna sídlit městský úřad. Po dlouhých diskusích i v rámci pracovní porady zastupitelů a zvážení všech možností a variant, byla nakonec zvolena pro další působení části městského úřadu stávající budova na Zašovské ulici, s tím, že se budova zredukuje tak, aby sloužila pouze potřebám úřadu a aby vznikla další parkovací místa. Toto rozhodnutí padlo zejména ze dvou důvodů:

-          přestěhováním úřadu do centra města (do budovy bývalého potravinářského učiliště – původní záměr) by se radikálně zhoršila dopravní situace v centru (nedostatek parkovacích míst)

-          problematické využití stávající budovy na Zašovské ulici, v případě přestavby například na sociální byty by zde mohla vzniknout problematická lokalita města

Toto řešení jsme podpořili. Budova úřadu na Zašovské ulici je ve velmi nevyhovujícím technickém stavu a město zde protopí ranec peněz, hlavně díky oknům a celé přední stěně. Rekonstrukce je tedy již nezbytná. A konečně se taky začne rozmotávat to klubko využití budov v majetku města. Věřím, že se najde rozumné využití i pro budovu bývalého potravinářského učiliště. 

 

Technická studie Přestupní terminál Valašské Meziříčí

Přes svůj název studie řeší zároveň s přestupním terminálem před vlakovým nádražím také nové autobusové nádraží na bývalé Křižanově pile. Byť byl výkup pozemků zde pozastaven z důvodu pokračujících soudů Křižanů o majetek, je navrhováno pokračovat v projektové přípravě revitalizace celého prostoru, ať se neztrácí čas. Studie zpracovává dvě varianty, přičemž ta druhá se jeví, zejména z dopravního hlediska, jako vhodnější. Nicméně znamenala by drahou přeložku části silnice I/150, a to blíže k bytovým domům na Čajkovského ulici. Hlavně z tohoto důvodu byla tedy schválena varianta první, která zachovává průběh silnice stejný. V projektové přípravě se bude tedy pokračovat. Bude zajímavé sledovat také plnění plánů Českých drah, které mají své představy o budově nádraží a jeho okolí. Tak snad se obě koncepce potkají. 

 

Komunitní centrum v budově kina Svět

Kdo neví, oč se jedná, tak jde o přestěhování knihovny do budovy kina Svět (studie proveditelnosti byla zpracována již v počátku roku 2014). V očekávání dotačního programu IROP, zaměřeného na rozvoj infrastruktury komunitních center, byl vytvořen projekt Knihovna jako komunitní centrum. Přesto, že uvedený program je orientován spíše na sociální oblast a jeho cílem není budovat kulturní centra nebo prostory pro masovou zábavu. Osobně rozumím všemožné snaze o získání dotace, o totéž jsme se snažili v minulosti, pro mne je ale potěšitelné zjistit, že i minulým kritikům účelového přizpůsobování projektů dotacím už tato praxe nevadí a podporují ji. Nakonec tedy byla schválena dispoziční varianta komunitního centra se zachováním pizzerie, byť v jiných prostorách a také se připraví úprava stávajícího kinosálu. Podporujeme.

 

Umístění sportovní haly

Zastupitelé vybrali místo, kde bude sportovní hala stát. Bývalé škvárové hřiště v kasárnách (mezi budovami ÚP a HZS). Co k tomu říci. Sportovní hala hýbe tímto volebním obdobím, většina politických stran a hnutí v našem městě si na tomto tématu postavila kampaň. Pominu-li to, že dodnes nevíme kdo, jak a za co, bude halu provozovat (a že vše bude platit zase město je více než jisté, ať už v jakékoliv podobě), nevyužily se dostatečně jiné možnosti ke stavbě haly, zejména se nejednalo intenzívně s krajem o možnosti rozšíření a využití tělocvičny u ISŠ – COP Palackého. Na tomto řešení by se totiž těžko získávaly politické body.

 

Co říci na závěr. Znovu si potvrzuji, že náš volební program byl sestaven velmi dobře. Mnohé z našich projektů, často již rozpracovaných a připravených v různých fázích k realizaci, dnešní koalice z větší části sama plní, protože jsou smysluplné a prospěšné pro naše město. A to mne velmi těší.

 

Hana Skácalová, místní sdružení ODS

Duben 2016