Daň z nemovitosti snížena nebude - náš návrh neprošel 6.5.2015 10:29

Hana Skácalová, zastupitelka města Valašské Meziříčí za ODS, předložila zastupitelstvu města na jeho zasedání dne  23. dubna 2015 návrh na snížení daně z nemovitostí ve Valašském Meziříčí. Návrh však neprošel.

Hana Skácalová, zastupitelka za ODS, předložila zastupitelstvu města návrh na vyhlášení záměru na vydání nové obecně závazné vyhlášky, kterou se mění OZV č.  4/2011 „O stanovení koeficientů pro výpočet daně z nemovitosti“.

Dnes platná vyhláška č. 4/2011, kterou byla naposledy zvýšena daň z nemovitosti pro občany a podnikatele  našeho  města,  byla  schválena  zastupitelstvem  města  dne 8. září 2011, s účinností od 1. ledna 2012. Stalo se tak v situaci, kdy z důvodu probíhající celosvětové finanční krize klesaly příjmy obcí ze státního rozpočtu.  Zavedení místního koeficientu bylo v té době také spojeno se zvýšenými náklady na ukládání odpadu a nutností provedení rekultivace uzavřené skládky v Hrachovci.

V současné době je vyhláška již překonaná a neakceptuje skutečnosti, které od doby jejího schválení nastaly. V roce 2013 byla provedena změna rozpočtového určení daní státu, kdy došlo k celkovému posílení sdílených daní (zejména daní z příjmů) ze státního rozpočtu a změnil se způsob jejich rozdělení ve prospěch menších obcí.  V roce 2013 také došlo k osamostatnění dvou místních částí (Poličná, Krhová), a tím se město dostalo pod hranici 25 000 obyvatel, která je uvedena v § 6 a v § 11 zákona č. 338/1992 Sb. o dani z nemovitých věcí, a která je také určující pro sazbu daně. Podle tohoto ustanovení zákona přísluší městu od 10 000 do 25 000 obyvatel násobící koeficient 2,0. V neposlední řadě pak město v letech 2012 – 2014 významně stabilizovalo své finance, jak dokládá Rozpočtový výhled města Valašské Meziříčí. 

Navrhované snížení daně z nemovitosti by znamenalo výpadek příjmů města ve výši cca 7 milionů korun, což není v celkovém rozpočtu města nijak zásadní částka. Tento výpadek by jistě mohl být kompenzován úspornými opatřeními již dnes realizovanými a prezentovanými vedením radnice, např. omezením počtu svozů domovního odpadu, změnou parkovacího systému, personálními opatřeními (snížením počtu úředníků), rozpuštěním rozpočtových polštářů v nadhodnocených výdajových položkách (které jsou následně veřejnosti nesprávně prezentovány jako úspory dosažené soutěžemi), a pod.

Návrh ODS nebyl nakonec zastupitelstvem města schválen, získal jen 9 hlasů. Proti bylo 9 zastupitelů, 3 zastupitelé se zdrželi hlasování (výsledky hlasování zde: http://www.valasskemezirici.cz/doc/43081/).

 

ODS

květen 2015